Aranyfelhalmozás előnyei cégek számára is !
Egy év, 50 százalék profit
A papírpénzbe vetett bizalom csökkenésével, a nemzetközi valuták elértéktelenedésével az arany egyszerre drágul .
A 24 Karátos befektetési arany 50 százalékkal ér többet, mint tavaly.
Bár az elmúlt évek egyik legtöbbet hozó befektetése volt, mégsem spekulálásra való ez a nemesfém, hanem a vagyon vásárlóerejének, értékének megőrzésére.
Nehéz időkben mindig is a legfontosabb menedék: 1987-es tőzsdekrachtól a mostani, már bő két éve tartó válságig. (Aranymagyarország.hu megjegyzése: vagy netán két éve csak elkezdődött?) Megugró árak, hosszú sorok a becsődölt bankok előtt – vagy éppen stagnáló gazdaság, zuhanó részvényárak -, a mostani pénzügyi válságban is rendkívül dráguló arany segít a családi/céges vagyon, néha szó szerinti , menekítésében.
Forrás: Haszon Magazin
2010.december 12. hónap
www.haszon.hu
Milyen adó terheli a befektetési aranyat, illetve más nemesfémeket?
Az általunk forgalmazott befektetési aranyakat nem terheli általános forgalmi adó – ÁFA – a 2007. évi CXXVII. törvény az általános forgalmi adóról 235. és 236. §-a alapján.
Ezzel szemben minden más nemesfémből készült befektetési terméket - ezüst, platina, stb. - terhel általános forgalmi adó.
Cégek számára az adózás előtti eredmény csökkenthető aranyvásárlással,miközben a vállalat értéke nő.
Ráadásul egyes hazai bankok vállalkozói kölcsön fedezetének is elfogadják.
Miért kedvező?
Amennyiben a befektetési aranyat ajándékba adja,úgy annak beszerzési árát könyvelésében költségként kell feltüntetni.Ugyanakkor az
üzleti ajándék nem a vállalkozás érdekében felmerült költség és ezért a bekerülési értékével meg kell növelni a társasági adóalapot.
A befektetési arany, mint üzleti ajándék mentes a személyi jövedelemadó alól , amennyiben annak egy főre eső értéke a minimálbér 25%-át nem haladja meg.
Amennyiben az aranyat kártyába integrálva vásárolja, ( mely egyben az arany minőségét és származásá
igazoló tanúsítvány is ) Ön saját elképzelései szerint megjelenítheti cége arculatát, logóját az aranykártáján.Üzleti partnerei, törzsvásárlói részére maradandó és igazán egyedi ajándékot adhat,
valóban kedvező adózási feltételek mellett.
Dolgozóinak is kiváló jutalom!
Aranyláz válság idején
Zalaegerszeg - Az elmúlt fél év során külföldön és hazánkban is megtöbbszöröződtek az aranyban történő befektetések. Ehhez nyilván hozzájárult a gazdasági válság okozta befektetői bizonytalanság is.
Magyarországon az Európai Unióhoz történt csatlakozás óta, öt éve vált ismét lehetővé az úgynevezett befektetési arany magánszemélyek számára való szabad felhasználása.
- Korábban is volt lehetőség aranyban befektetni, numizmatikai jelentőségű érméket és ékszeraranyat bárki vehetett e nemesfémből. Csak ezekkel az volt a gond öt évvel ezelőttig, hogy 25 százalékos áfa és 35 százalék fogyasztási adó nehezedett rájuk. Tehát ha valaki grammonként 1000 forintért vett aranyat, akkor 1600 forintot kellett fizetnie. Ahhoz tehát, hogy nyereséges legyen a vásárlás, 60 százalékot kellett volna emelkedni az arany árfolyamának - magyarázzza az uniós csatlakozás előtti, aranyban történő befektetések korlátját Schmidt Kálmán (képünkön), az egyik hazai piacvezető cég, a Magyar Aranypiac Kft. ügyvezetője.
Mint elmondta, öt éve, az uniós csatlakozással vezették be ismét Magyarországon a befektetési arany fogalmát, amit az áfa-törvény rögzít.
- A fogyasztási adót minden aranyra vonatkozóan eltörölték, de az ékszeraranyon továbbra is van 20 százalékos áfa, ami hamarosan 25 százalék lesz. Bizonyos arany termékek - rudak, lemezek, érmék -, amelyek a törvényben szabályozott paramétereknek megfelelnek, többek között 24 karátos finomságúak, szabályozott méret és tömeg felettiek, befektetési aranynak minősülnek, és áfamentesek - mondja.
Nemcsak az uniós évforduló kapcsán került fókuszba az arany. Hónapok óta hallani a hagyományosan értékőrző nemesfém iránti kereslet élénküléséről, és az árfolyamának folyamatos emelkedéséről.
- Az aranyforgalomban kiugró időszak az elmúlt fél év. A gazdasági válság kapcsán a készpénzüket, vagy annak egy részét nagyon sokan a több ezer éve biztonságot jelentő aranyba fektették, ami mindig likvid, piacképes. Kis túlzással őrültek háza van az aranypiacon fél éve. A korábbi hasonló időszakhoz képest több mint tízszeresére emelkedett a forgalom. A korábbi éves mennyiség most egy hónap alatt talál vevőre. A kereslet olyan mértéket ért el, hogy a befektetési aranytömböket gyártók - mint a mi partnerünk, az osztrák pénzverde - három műszakban dolgoznak, és így is alig győzik az igényeket kielégíteni. A vevők nagy része kis és közepes befektető. Egy gramm arany most körülbelül 6500 forintnak felel meg. Van, aki 20 grammot vesz, mert éppen annyira futja neki, de a befektetők többsége, akik nagy számban jelentkeznek, 200-250 grammot vásárol, azaz 1-2 millió forintos nagyságrendet kívánnak aranyba tenni. De nemrég volt olyan vevőnk, aki közel 100 millió forintért vásárolt, és 15 kiló aranytömböt vitt el egyszerre - mond példákat az aranykereskedő az átlagos bérből és fizetésből élők számára valljuk be, távoli, elérhetetlen.
Gazdasági válságok idején mindig előtérbe kerül az arany évezredes értékmegőrző szerepe
Fotó: Archív
A tapasztalataik szerint az aranyat vásárlók töredéke adja csak el rövid időn belül az értékőrző nemesfémet, amit napi áron bármikor visszavesznek. Az aranykereskedő elmondta, vevőik kilencven százalékát nem látják viszont eladóként, ami azt jelenti, hosszú távra, klasszikus értelemben véve aranytartaléknak tekintik a sárga fémet, mint a Nemzeti Bank, és ülnek rajta. Talán valamely késői leszármazott teszi majd pénzzé, ha megszorul.
Nagy különbség van a gyártók között is, tudtuk meg a szakembertől. A legfontosabb talán az, hogy a kibocsátók auditáltatták-e magukat a londoni fémtőzsdén. Akik igen, a fémtőzsde jelzésével ellátott aranyat öntenek, ami az egész világon bármikor, azonos áron értékesíthető. Legközelebb az osztrák állami pénzverde rendelkezik a londoni tőzsde auditjával. A hazai gyártók - köztük a magyar pénzverde - egyelőre nem, bár itthon is képesek három kilences (999 százalékos) finomságú aranyat önteni. Az ÁFA-törvény szert befektetési aranynak minősül a legalább 900/1000 finomságú, és egy gramm feletti súlyú tömb, rúd vagy lemezformájú arany, amely akkreditált labor által kiállított minőségi tanúsítvánnyal rendelkezik, és piaci értéke legfeljebb 80 százalékkal haladja meg aranytartalmának értékét.
Az ÁFA-törvény szerint befektetési aranynak minôsül a legalább 900/1000 finomságú, és egy gramm feletti súlyú tömb, rúd vagy lemezformájú arany, amely akkreditált labor által kiállított minôségi tanúsítvánnyal rendelkezik, és piaci értéke legfeljebb 80 százalékkal haladja meg aranytartalmának értékét. ZH információ: Hajdu Péter
Továbbra is sláger az ARANY!
2009-ben fordult a figyelmem a nemesfém befektetések felé, különösen a befektetési arany keltette fel az érdeklődésem. És nem véletlenül a 2010-es év túlteljesítette az elvárásaimat, 30,7%-os árfolyam emelkedésen ment keresztül a befektetési arany!
De nem a 2010-es eredmények nyűgöznek le, hanem az a stabilitás ami az arany árfolyamának az emelkedését jellemezte az elmúlt 10 évben, NEM VOLT EGYETLEN NEGATÍV ELŐJELÚ ÉV SEM!
Az alábbi táblázat az arany évenkénti árfolyam emelkedését mutatja USD-ben:
ÉV
|
HOZAM %
|
2001
|
0,7
|
2002
|
25,6
|
2003
|
19,9
|
2004
|
4,6
|
2005
|
17,8
|
2006
|
23,2
|
2007
|
31,9
|
2008
|
4,3
|
2009
|
25
|
2010
|
30,7
|
Átlag hozamban ez 18,7%-ot jelent USD-ben!
Mutass nekem egy részvényt vagy egy befektetési alapot, amelyik az elmúlt 10 év mindegyikében pozitív eredménnyel zárt és ilyen mértékű átlaghozamot generált, nem hiszem, hogy tudnál.
Nos, ezért mondom azt, hogy ha eddig nem foglalkoztál az arannyal, akkor talán itt az ideje!
Most induló Osztrák cég TERÜLETI VEZETŐKET , Munkatársakat keres .
És, hogy mi várható a következő években?
Elsősorban fundamentális okok miatt én további árfolyam emelkedésre számítok, bár elképzelhető egy kis időleges korrekció, de a kormányok óriási adósságállománya miatt, melyet csak az inflációval tudnak enyhíteni további emelkedés várható. Személy szerint én továbbra is a vásárlók táborát gyarapítom.
Az arany már nem csak a nagybefektetők területe
Ha aranyat akarsz venni lehetőséged van telefonkártya szerű kiszerelésben 1gr-.2,5gr,-5,gr-os kiszereléstől az érméket ,tömböket vásárolni, de lehetőséged van akár már havi 10.000 Ft megtakarítástól összegyűjteni egy 50 vagy 100g-os Good Delivery minősítéssel rendelkező befektetési aranytömb árát.
Az elmúlt időszakban sok időt töltöttem azzal, hogy összehasonlítsam különböző forgalmazók ajánlatát – főleg önös érdekeim miatt – és amennyiben Te is tervezed, hogy aranyba fekteted a pénzed egy részét, akkor minden segítséget megadok Neked ebben, keress bizalommal! Minél nagyobb forgalmat tudunk felmutatni egy kereskedő vagy finomító felé, annál jobb kondíciókhoz tudunk jutni.
Miért nemesfémbe fektessünk?
ÉRTÉKÁLLÓSÁG
Nincs a világon még egy olyan befektetési lehetőség, amely hasonló értékállóságot biztosítana az Ön vagy családja számára. A befektetési nemesfémek ára rövidtávon ugyan ingadozhat, értékük azonban hosszú távon stabil marad.
BIZTONSÁG
Az értékállóság biztonsághoz vezet. Évszázadokra visszatekintve az arany megbízható és kiszámítható befektetési formának bizonyult. Az értékállóság miatt fontos a befektetési aranytermék tisztasága. Ma csak a "négy kilences", azaz 999,9 ezrelék tisztaságú rudak, érmék számítanak értékálló befektetési nemesfémeknek.
FÜGGETLENSÉG
Az arany értéke a világon mindenhol elismert és garantált, független egy adott ország politikai berendezkedésétől, gazdasági helyzetétől, a különféle valutáktól, az eltérő kulturális hagyományoktól vagy akármi mástól.
NEMES TARTALÉKOK
A pénzügyi válság következtében nem egy jegybank ismét a sárga fém felé fordult, ugyanis az aranytartalék puszta megléte is bizalmat szül. Ami a jegybankokra és a kormányokra érvényes, az nem lehet helytelen az egyes ember esetében sem. A tudatosan tervező szülők, nagyszülők a gyermekekről, unokákról és saját magukról történő gondoskodást előtérbe helyezve megtakarításaik jelentős részét kisebb-nagyobb aranytömbökben, aranyrúdakban helyezik el.
FELHASZNÁLHATÓSÁG ÉS LIKVIDITÁS
A nemesfémek univerzális fizetőeszközök – a nap 24 órájában, mindenhol a világon. Ezért fontos, hogy most az Ön számára is lehetővé válik a napi árfolyamon alapuló vétel-eladás.
Arany
Föld tömegének mintegy 24%-a fém. Ebből mindössze hat-tízmilliomod rész arany. Talán ez az egyik oka annak, hogy az arany mindig is több volt egyszerű fémnél.
Alig akadunk népre, melynek történelmében az arany ne szerepelt volna. Az egyiptomiak már pénzként használták és az ékírásban olvasztótégellyel jelölték. IV. Thotmes királyuk idejében a leghíresebb aranybányák Nubiában voltak. Diodoros szerint II. Ramses idejében az egyiptomi bányák 32 millió mina aranyat adtak. A semiták szintén ismerték, bár saját maguknak aranybányájuk nem volt. Már Mózes említi, hogy a Paradicsom Pison nevű folyója az aranytermő Chavila tartományon folyik keresztül. Valószínű, hogy Chavila a görög Kolchis és Pison ennek folyója a Phasis volt, vagyis az a vidék, ahova a görög Argonauták az arany gyapjúért mentek. Bár Indiában igen kevés arany található, mégis ezt az országot ősidők óta aranyban bővelkedőnek hitték, ez a hit a középkorban általános volt és Európa lakosait azokra a nagy tengeri utakra sarkalta, melyek Amerika fölfedezésére vezettek.
Az arany legelső felhasználása az emberi test, ruházat és lakás felékesítésében nyilvánult (lásd Aranyművesség, Ötvösség). Szicíliai Diodorus és Hérodotos említik, hogy Babilonban a Bel templomában színarany bálvány ült színarany trónuson s ezen kívül ott még sok egyéb arany műtárgy is vala. Mesésnek mondják az egyiptomi, az asszír és a perzsa királyoknak, a föníciaiak, továbbá Salamon zsidó királynak és Krőzusnak aranygazdagságát. A delphi-i orákulum is sok arany kincset őrzött. Sok érdekes adatunk van a római császárok és patríciusok aranygazdagságáról is.
Az arany másik fontos felhasználása az aranypénz, mely e fémnek minden időben való nagy és állandó értékéből fejlődött a legfőbb csereeszközzé. Az első aranypénzt Kr. e. a XVII. században az egyiptomiak verték, azonban e találmánynak kereskedelmi jelentősége csak a görögök révén Kr. e, a VII. században lett.
Napjainkban is ez a nemesfém a pénzügyi élet mozgatórugója, s ezáltal minden gazdasági változás irányítója.
Az arany, mint megtakarítás
A pénzügyi válság következtében nem egy jegybank ismét a sárga fém felé fordult, ugyanis az aranytartalék puszta megléte is bizalmat szül. Ami a jegybankokra és a kormányokra érvényes, az nem lehet helytelen az egyes ember esetében sem. A tudatosan tervező szülők, nagyszülők a gyermekekről, unokákról és saját magukról történő gondoskodást előtérbe helyezve megtakarításaik jelentős részét kisebb-nagyobb aranytömbökben helyezik el.
Kereslet és kínálat
Az arany iránti kereslet egyre nő a világon. Kelet-Ázsia, az indiai szubkontinens és a Közel-Kelet 2007-ben például a világpiaci kereslet 72 %-át adta. Jelenleg öt ország – India, Kína, USA, Szaúd-Arábia és Törökország – társadalmi/gazdasági és kulturális igényeinek tulajdonítható a kereslet 55 %-a. A keresleti oldalon még ma is az ékszerpiac áll a vezető helyen (70 %), melyhez nagyban hozzájárul India kulturális és vallási okokra visszavezethető igénye, de Kína is jelentős potenciállal rendelkezik a jövőre vonatkozóan. 11 % az ipari felhasználók igénye (fogászat, informatika stb.). 12 %-ot képviselnek a magánbefektetők és 7 %-ot a bányavállalatok. Az elmúlt években jelentősen megnőtt a befektetői igény, 2003 óta a kereslet növekedésének legfőbb forrása. Sokféle igény és motiváció vezérli az embereket és az intézményeket, amikor nemesfémbe fektetnek. Azonban a növekvő befektetői igények mozgatórugója a világon mindenütt egyértelműen az aranynak az infláció, a bizonytalanság, instabilitás elleni védelmi képessége és kockázatmentessége. A kínálati oldal 62 %-át a bányászati kitermelés, 23 %-át az újrahasznosított arany (pl. törtarany, beolvasztott ékszerek, ipari „hulladék”), 15 %-át a központi bankok aranykészlete adja. A föld feletti aranykészlet becsült tömege kb. 155 500 tonna, értéke pedig kb. 3 ezermilliárd dollár. A teljes, globális bányászati kitermelés viszonylag stabil, átlagosan kb. 2.525 tonna. Új bányák nyitása és a kitermelés rendkívül költséges (gyakran 3 tonna érc kifejtése néhány grammnyi aranyat eredményez csak), és viszonylag hosszú az átfutási időt – akár 10 év – vesz igénybe, ezért a bányászati termelés növekedése nem várható. Bár több bank növelte az elmúlt évtizedben aranytartalékát, a szektor egészére mégis az eladás volt jellemző, ami 2003-2007 között átlagosan 520 tonna éves forgalmat jelentett. (A világ legnagyobb aranytartalékkal rendelkező 15 bankja között 1999 óta érvényben lévő megállapodás szabályozza az értékesítéseket.)
Az arany, mint pénz
Az arany likvid, időtálló, értékálló, konzervatív befektetés. Az aranytömb, aranyrúd mindig a befektető személyes tulajdonában van, bármikor készpénzzé tehető, akár külföldön is. Az arany mindig a gazdagság, az anyagi érték, a hatalom mércéje volt. A nemesfémek univerzális fizetőeszközök – a nap 24 órájában, mindenhol a világon. Ezért fontos, hogy most az Ön számára is lehetővé válik a napi árfolyamon alapuló vétel-eladás.
TÖRTÉNELMI HÁTTÉR
Bizonyos javak - amelyeket elsősorban a cserére való alkalmasságuk tett értékessé az emberek számára (bőr, só, gabona, ékszer, stb.) -, egy idő után általános csereeszközzé váltak. Ezek a javak - amellett, hogy széles körben keresettek voltak, még olyan egyéb tulajdonságokkal is rendelkeztek, amelyek megkönnyítették a csere lebonyolítását.
EZEK A TULAJDONSÁGOK:
- a forgalomképesség az oszthatóság - a tartósság - a könnyű felismerhetőség - az egyneműség Ezeknek a követelményeknek legjobban a nemesfémek (arany, ezüst) feleltek meg és végül kiszorították a forgalomból az egyéb, csereeszköz szerepét betöltő javakat. Közülük világméretekben elsősorban az arany töltötte be a pénz szerepét a múlt század közepétől századunk első harmadáig. Mint fizetési eszköz, az első aranypénzt i.e. a XVII században az egyiptomiak verték. Azonban a valódi kereskedelmi jelentősége a görögök által terjed el az i.e. VII században. A bankok megjelenésével egy bank akkor volt hitelképes, erős, megbízható, ha páncéltermében kellő mennyiségű aranykészletet halmozott fel tőke gyanánt. Egy ország gazdagságát is a felhalmozott aranykészlete alapján ítélik meg. A pénz kialakulásakor, amikor még a pénz önmaga is áru volt, akkor a különböző országok fizetőeszközeinek arányát könnyen meg lehetett határozni. Például "A" ország pénzérméje 10 gramm aranyat tartalmazott, "B" országé 5 grammot, akkor az ún. aranyparitás szerinti érték: 1:2. (Az aranyparitás azt mutatja meg, mekkora a pénzérme aranytartalma.) Az árfolyam ekkor a két pénzláb aránya volt. (Pénzláb: hány aranyérmét vehetek 1 kg tiszta aranyból.) Ekkor valamennyi ország pénzrendszere azonos elven működött. Ez volt az aranyérmerendszer, mely 1914-ig tartott. 1922-ben a genfi konferencia keretében megpróbálták visszaállítani az aranyérmerendszert. Amelyik országban sok volt az arany mennyisége, ott aranytömb, aranyrúd rendszer jött létre, ahol kevés, ott arany devizarendszer. 1934-ben először állapították meg a dollár és az arany közötti viszonyt (1 uncia arany = 35 dollár). A második világháború után összeomlott a pénzügyi rendszer, az új pénzügyi rendszerre két javaslat is született. Az új rendszer 1944-ben Bretton Woodsban született meg, mely szerint a dollár a kulcsvaluta, amely aranyra átváltható. Az összes többi valutát rögzítették a dollárhoz képest. Egyes országok fizetőeszközeinek ún. fiktív aranytartalma volt, amely azt jelentette, hogy deklarálták a pénzegység aranytartalmát. Például a forint bevezetésekor 1 forint egyenlő volt 0,0757 gramm arannyal, de ugyanakkor nem lehetett átváltani aranyra (érdekességként 1 kg arany 13.210 forint volt, 1 USD pedig 11,74 Ft-ot ért). A problémát az okozta, hogy az előre rögzített árfolyamértéktől nem térhettek el az értékek. Mivel az inflációt nem lehetett kikerülni, ezért a paritások változatlanságát sem tudták sokáig fenntartani. A dollárbetétek kezdtek felhalmozódni, így a fejlettebb országok a dollár árfolyamának védelmére létrehoztak egy egységet (Arany Pool). Kettévált az aranynak a monetáris ára (1 uncia arany = 35 dollár) és a piaci ára. Az Arany Pool próbálta megakadályozni, hogy magasabb legyen a piaci ár a monetárisnál. 1971-ben Nixon leértékelte a dollárt és átmenetileg szüneteltette az átváltást. 1976-ban végleg demonetizálták az aranyat, azaz megszűnt a dollár és az arany közti átváltás. Ekkortól beszélünk mai vagy modern pénzről.
Az arany, mint áru
Más befektetési termékekhez képest az aranytömb, aranyrúd abban is különleges, hogy a befektetés tárgya ez esetben fizikailag is birtokunkba kerül. 2004. május 1-e, az Európai Unióhoz való csatlakozás számos gyökeres változást hozott hazánkban. Ezek között volt a befektetési célú arany kereskedelmének újbóli megteremtése. Utoljára a II. világháború előtt volt lehetséges hazánkban, hogy bárki szabadon aranyat vásároljon befektetési célból. A rendszerváltás szele is érintetlenül hagyta az aranypiacot, 1990 után is csak 25 százalékos áfával, 35 százalékos fogyasztási adóval terhelt áron lehetett aranyat vásárolni. Így befektetésre továbbra sem volt alkalmas. Az aranykereskedelem gyakorlatilag csak ékszerkereskedelmet jelentett. Napjainkban a befektetési célú arany vonzereje - feltételezett értékállósága mellett - a speciális adószabályozásban rejlik. Az Európai Uniós csatlakozást követően hazánk az EU jogharmonizációjának keretében átvette az Unió áfa-szabályozását, amely kiemelt figyelmet fordít a befektetési célú aranytermékekre. A mai hazai jogszabályok alapján a befektetési aranyat sem áfa, sem fogyasztási adó nem terheli. Szintén adómentes a befektetési célú arany Közösségen belülről történő termékbeszerzése és importja.
Az arany, mint befektetés
Befektetni gyakorlatilag bármibe lehet, amitől a jövőben hasznot remélünk. Tehetjük a pénzünket részvényekbe, állampapírokba, gabonába, devizába, aranyba. Az arany széles körű funkcionalitását, ideértve az aranynak, mint befektetési eszköznek a jellemzőit, a kereslet és kínálat dinamikája határozza meg. Arannyal kereskedni, vagy aranyba és ezüstbe fektetni ma egy felértékelődött igény, a befektetők a tudatos portfólió-építés jegyében vásárolják az aranyat. Nem csak azért, mert bizonytalan a hazai gazdaság, a nemzetközi pénzvilág helyzete, és a nemzetközi konfliktusok esélye. Azért is, mert aki félre tud tenni, vagy félre is akar tenni bizonyos céljai érdekében, az a biztonság mellett egy felfelé ívelő értéknövekményre számíthat. Az aranyárak a nagyobb pénzügyi piacoktól - részben - függetlenül mozognak. A korreláció hiánya az aranyat kulcselemévé teszi bármely diverzifikált befektetési portfoliónak. A fizikailag birtokolt rúdarany – merthogy készpénzért be lehet szerezni, s azonnal készpénzre is váltható – különleges fajtája a kereskedésre alkalmas vagyontárgyaknak, mert mentes a tranzakcióban részt vevő másik fél okozta kockázatoktól. A világon talán nincs még egy olyan piac, amely ekkora vonzerővel rendelkezik, mint az aranypiac. Az országok gazdagságuk tárházaként és nemzetközi pénzeszközként tekintenek az aranyra, míg a magánszemélyek a papírpénz napi bizonytalansága miatt igyekeznek védelemre találni benne. Az arany története évszázadokon át egyben a pénz története is volt, és mindez megfordítva is igaz. Nem véletlen tehát, hogy ez a fém kapta az általános értékmérő szerepét. Az arany létfontosságú gazdasági árucikk. Jó befektetésnek számít az arany, mivel nincs olyan külső ráhatás, ami az értékét lefelé mozdítaná el tartósan. A dráguló és inflálódó életben soha nem volt olyan nagy igény a vásárlóerő konzerválására mint napjainkban. Erre a nemzetközi valuták alkalmatlanok.
Az arany, mint megtakarítás
A pénzügyi válság következtében nem egy jegybank ismét a sárga fém felé fordult, ugyanis az aranytartalék puszta megléte is bizalmat szül. Ami a jegybankokra és a kormányokra érvényes, az nem lehet helytelen az egyes ember esetében sem. A tudatosan tervező szülők, nagyszülők a gyermekekről, unokákról és saját magukról történő gondoskodást előtérbe helyezve megtakarításaik jelentős részét kisebb-nagyobb aranytömbökben helyezik el.
|
Világszerte fogy a bizalom a papírpénz iránt. Mi következik ebből?
Az elmúlt hetekben az arany ára minden rekordot megdöntött és már úgy tűnt, hogy célba vette az unciánkénti 1500 dolláros árfolyamot. Az arany szárnyalását a múlt héten visszavetette az a spekuláció, hogy Kína kamatot emelhet.
Andrew Tanzer, a Kiplinger befektetési magazin társfőszerkesztője szerint teljesen érthető, hogy az aranyár az unciánkénti 1400 dollár közelébe emelkedett. Úgy véli, jó okkal fogy a bizalom a papírpénz, így a dollár iránt, mert az amerikai monetáris és fiskális politika rendkívül laza, lerontja a valuta értékállóságát, ami előre vetíti az infláció kísértetét.
Martin Murenbeeld, a kanadai DundeeWealth Economics befektetői tanácsadó cég közgazdásza kimutatta, hogy az elmúlt évtizedben az arany ára szinte karöltve haladt globális likviditás – az amerikai pénzkínálat, és a tengerentúli devizatartalékok – bővülésével. Tíz év alatt mindkettő az ötszörösére növekedett.
Az amerikai kormány – csakúgy, mint az európai és a japán kormányok – olyan járadékokat ígért a választóknak, amilyeneket nem tud teljesíteni. Tűzoltás gyanánt a politikusok pénznyomtatásra kényszerülnek, ami egyszerűbb megoldás, mint a kiadások csökkentése és a meredek adóemelés. A szigorú és racionális gazdaságpolitika hiánya felhajtja az arany árát.
Az arany iránt az Egyesült Államokon kívül is egyre nő a kereslet. A kínaiak és az indiaiak a gyorsan növekvő jövedelmüket arra használják, hogy arany ékszereket vásároljanak, és hogy nemesfémbe fektessenek be. Számos feltörekvő ország központi bankja az arany nagy felvásárolójává vált, devizatartalékának diverzifikálása érdekében.
Az arany fedezetet nyújt az infláció, a valuta gyengesége és pénzügyi válság esetén. Az arany nem mozog szinkronban a részvényekkel vagy kötvényekkel, így jó eszköz a befektetésre. Tanzer szerint mindenkinek fontolóra kellene vennie, hogy aranyba fektessen.
Bob Frick, a Kiplinger vezető szerkesztője ezzel szemben azzal érvelt, hogy az elmúlt tíz évben két, válságba torkolt befektetési mánia söpört végig Amerikán.
Emlékeztetett rá, hogy a 90-es évek internetmániája idején a részvények árfolyama messze felülmúlta a vállalatok valós teljesítményét. A legutóbbi amerikai ingatlanpiac-mánia idején pedig az otthonok árai messze a kereslet és a felfújt hitelpiacok tűréshatára fölé emelkedtek.
A legújabb mánia az arany. Az áremelkedésre spekulálók azt mondják, az arany lesz a világ tényleges valutája, a dollár szertehull, az Egyesült Államok és más fejlett országok még több pénzt fognak nyomtatni, hogy kifizessék hatalmas adósságaikat. Az ilyen lépések gerjesztik az inflációt, az arany “nagy barátját”, állítja Frick, aki szerint ezzel szemben a valóság az, hogy az arany nem képes betölteni a világvaluta szerepét, mert nem állnak rendelkezésre belőle elegendő készletek, és mert az értéke rendkívül változékony. Az arany ára inflációs időkben is csökkenhet. Mindemellett az arany, más árubefektetésektől eltérően nem fizet osztalékot. A többi áruval ellentétben, az arany ipari felhasználhatósága csekély. Egyfajta biztonsági menedék, biztosíték a politikai és a gazdasági zavarok ellen.
“Igen, sok minden félelmetes a mai válság sújtotta világgazdaságban, de vannak jobb eszközök is a befektetésre, mint az arany, különösen, ha annak ára a buborék-sávba emelkedett. És amikor a fejlett gazdaságok majd összehangolják gazdasági lépéseiket, a hangos süvítés, amit hallani lehet majd, a félelem lesz, amit az aranyárból kieresztenek ” – állította Bob Frick, aki saját bevallása szerint egyetlen krugerrandot rejteget a zoknis fiókjában.
Kérdezze meg a mi véleményünket, alakítsa ki saját stratégiáját.
Milyen aranyat érdemes vásárolni? Egy befektető számtalanszor szembesül ezzel a kérdéssel. A választ nem könnyű olyan egyértelműen megfogalmazni, mint ahogyan azt sokan gondolnánk. Az ugyanis, hogy az ember hogyan fektet aranyba, elsősorban a céljaitól függ. A bölcs befektető tehát biztosan felteszi magának a kérdést: “Kell nekem arany a portfóliómba?…és ha igen, akkor fizikai aranyat vegyek, fektessek aranybányák papírjaiba, kereskedjek un. arany ETF-el vagy arannyal a Forexen, vagy vegyek aranyérméket…?”
Nos, ha az ember célja a tőkenövekedés megcélzása az arany unciánkénti árának emelkedése által, akkor bármilyen 999.9 tisztaságú aranyérme, vagy kisebb méretű aranyrúd vásárlása jó döntésnek bizonyul, ugyanis annak visszaváltása, tovább értékesítése a kisebb denomináció miatt egyszerűbb.
Ha azonban hosszú távú vagyonmegőrzésben gondolkodunk, akkor további kérdések merülnek fel a monetáris rendszer sajátosságaiból fakadóan (utalunk itt a monetáris rendszer megszilárdítását megcélzó magántulajdonú arany kötelező beszolgáltatását előíró 1933-as elnöki rendeletre). Ebben az esetben 1933 előtti Európai és Amerikai érméket is érdemes a portfóliónkba felvenni. Mivel ezeket történelmi jelentőségű érmének minősítették világszerte, ezért némi biztonságot nyújt az ilyen érmékbe történő diverzifikálás (ezek az érmék non-confiscatable, azaz nem elkobozható érmék.)
Ha azonban a minél alacsonyabb bekerülési ár a prioritás számunkra, akkor mindenképpen biztonságos forrásból származó aranytömbökben érdemes gondolkodnunk.
Mikor érdemes aranyat vásárolni?
Az arany hosszú távú vagyonmegőrzésre, a pénz vásárlóerő paritáson tartására bármikor alkalmas. Az aranyba történő befektetés olyan klasszikus megközelítést igényel, melyet nem érdemes összehasonlítani az értékpapírok piacára történő befektetésekkel, például azért sem, mert az időzítés az arany esetében nem kulcsfontosságú kérdés.
A legfőbb cél az arannyal kapcsolatban az, hogy megtakarításaink, befektetésre szánt elkülönített vagyonunk egy részét olyan eszközben tudjuk, melynek történelmileg is ellenőrizhető értéktartása egyedülálló. Cégek, értékpapírok, devizák jönnek-mennek, az arany viszont több ezer éve ugyanazt jelenti: aranyba történő befektetéssel az ember a vagyona egy részét bármilyen kiszámíthatatlan, válságos gazdasági helyzetben biztos helyen tudhatja. Az arany értékállóságot, biztonságot, kiszámíthatóságot jelent.
Vegyünk most aranyat?
Az év első három hónapjában arany-ralit láthatunk majd, hosszútávon pedig nem kizárt, hogy 2000 dollár fölé emelkedjen az arany ára.
Idén relatíve gyengén teljesít az arany árfolyama, az alapvetően pozitív befektetői hangulatnak és az inflációs félelmek elcsitulásának köszönhetően a nemesfém ára 4 százalékot esett. A Credit Suisse közgazdásza szerint azonban az év első három hónapjában arany-ralit láthatunk majd, hosszútávon pedig nem kizárt, hogy 2000 dollár fölé emelkedjen az arany ára – írja a Bloomberg.
A Credit Suisse közgazdásza, Dong Tao szerint az arany unciánkénti árfolyama még az idei év első negyedévében elérheti az 1500 dollárt. A jelenlegi szintekről tehát a szakértő szerint még mintegy 10 százalékos emelkedés következhet be. Ezt követően azonban akár jelentősebb korrekciót is láthatunk az arany árfolyamában, ha a befektetők elkezdik beárazni a jegybankok exit-stratégiáját, vagyis a pénznyomtatás befejezését.
Hosszútávon azonban további áremelkedésre lehet számítani az arany piacán, hiszen az inflációt tekintve egy új korszak kezdődik, a korábbi években látottnál magasabb infláció pedig a következő 5-10 évben akár 2000 dollár fölé is hajthatja az aranyárat.