Milyen aranyat érdemes vásárolni? Egy befektető számtalanszor szembesül ezzel a kérdéssel. A választ nem könnyű olyan egyértelműen megfogalmazni, mint ahogyan azt sokan gondolnánk. Az ugyanis, hogy az ember hogyan fektet aranyba, elsősorban a céljaitól függ. A bölcs befektető tehát biztosan felteszi magának a kérdést: “Kell nekem arany a portfóliómba?…és ha igen, akkor fizikai aranyat vegyek, fektessek aranybányák papírjaiba, kereskedjek un. arany ETF-el vagy arannyal a Forexen, vagy vegyek aranyérméket…?”

Nos, ha az ember célja a tőkenövekedés megcélzása az arany unciánkénti árának emelkedése által, akkor bármilyen 999.9 tisztaságú aranyérme, vagy kisebb méretű aranyrúd vásárlása jó döntésnek bizonyul, ugyanis annak visszaváltása, tovább értékesítése a kisebb denomináció miatt egyszerűbb.

Ha azonban hosszú távú vagyonmegőrzésben gondolkodunk, akkor további kérdések merülnek fel a monetáris rendszer sajátosságaiból fakadóan (utalunk itt a monetáris rendszer megszilárdítását megcélzó magántulajdonú arany kötelező beszolgáltatását előíró 1933-as elnöki rendeletre). Ebben az esetben 1933 előtti Európai és Amerikai érméket is érdemes a portfóliónkba felvenni. Mivel ezeket történelmi jelentőségű érmének minősítették világszerte, ezért némi biztonságot nyújt az ilyen érmékbe történő diverzifikálás (ezek az érmék non-confiscatable, azaz nem elkobozható érmék.)

Ha azonban a minél alacsonyabb bekerülési ár a prioritás számunkra, akkor mindenképpen biztonságos forrásból származó aranytömbökben érdemes gondolkodnunk.

Mikor érdemes aranyat vásárolni?

Az arany hosszú távú vagyonmegőrzésre, a pénz vásárlóerő paritáson tartására bármikor alkalmas. Az aranyba történő befektetés olyan klasszikus megközelítést igényel, melyet nem érdemes összehasonlítani az értékpapírok piacára történő befektetésekkel, például azért sem, mert az időzítés az arany esetében nem kulcsfontosságú kérdés.

A legfőbb cél az arannyal kapcsolatban az, hogy megtakarításaink, befektetésre szánt elkülönített vagyonunk egy részét olyan eszközben tudjuk, melynek történelmileg is ellenőrizhető értéktartása egyedülálló. Cégek, értékpapírok, devizák jönnek-mennek, az arany viszont több ezer éve ugyanazt jelenti: aranyba történő befektetéssel az ember a vagyona egy részét bármilyen kiszámíthatatlan, válságos gazdasági helyzetben biztos helyen tudhatja. Az arany értékállóságot, biztonságot, kiszámíthatóságot jelent.