2011.03.13 17:45
Jelentős eltérést talált a magánnyugdíjpénztárak tavalyi és a korábbi években közölt gazdálkodásában a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete. A szervezet a kasszák adatszolgáltatásain alapuló összesítésében azt írta: tavaly a 18 hazai magánnyugdíjpénztár klasszikus portfólióinak összesített hozama 5,41 százalék, ami elmarad ugyan az előző év kiemelkedően magas adataitól, de így is az éves infláció felett teljesített.
A PSZÁF szerint tavaly a magánpénztárak klasszikus portfóliói közül a legjobb nettó hozamrátát az MKB, a legalacsonyabbat pedig az Évgyűrűk érte el. A növekedési portfóliók között az OTP lett az első, a leggyengébben a Quaestor teljesített. A kiegyensúlyozott portfóliók teljesítményét tekintve is az OTP áll az élen, a legkevesebbet az Évgyűrűk nyújtotta.
Hírek
|
Bokros: nem csoda, hogy menekül a pénz
2011. február 17. 07:47
Ellentmondásokkal terhelt, fontos összefüggéseket mellőző, akarnoki és csodaváró a kormány gazdaságpolitikája – mondta a Figyelőnek Bokros Lajos. Az MDF európai parlamenti képviselője nagyon rossz üzenet, ha a gyerek egy szegény családban jóval kevesebbet ér, mint egy gazdag családban.
Bokros Lajos szerint a nyugdíj-ellenreform után nagyon sokan félnek attól, hogy ha komoly baj lesz, akkor a bankbetétek egy részét államosítani fogja a kormány. "Ha hazajövök, akkor vonaton, metrón az egyszerű polgárok mindenütt azt kérdezik tőlem, mit csináljanak a pénzükkel. Rengetegen viszik ki megtakarításaikat szlovákiai bankokba. Ausztriában már forintbetéteket is elfogadnak. Itt a válasz, hogy mi a hatása a kormány intézkedéseinek.” A volt pénzügyminiszter nem tudja, hogy indokolt-e az ilyen félelem, mindazonáltal úgy véli: "Amikor közel 3 millió magán-nyugdíjpénztári tag megtapasztalta, hogy durva zsarolással és az információk tudatos visszatartásával két hónap alatt rákényszerítették egy olyan, szükségképpen rossz döntésre, ami a következő 40 évre az egész életének stratégiáját meghatározza, akkor nem tudok elmarasztalni senkit, ha a saját érdekeit tartja szem előtt.”
A magánnyudíjpénztári vagyonok felhasználásáról Bokros Lajos azt mondta a Figyelőnek, hogy nem likvid vagyonról van szó, állampapírokban van nagyjából a 40 százaléka, a többi részvényben, devizában, ingatlanban, egyéb eszközökben. Ezek készpénzzé tételét ráadásul nem lehet megcsinálni azonnal, mert ha ezeket az értékpapírokat rázúdítják a piacra, összeomlik a Budapesti Értéktőzsde. "Azt nem mondom, hogy a külföldi tőzsdék is összeomlanak, de látni kell, hogy a kötvények és részvények értékesítése több évet igényel, ha úgy akarják végrehajtani, hogy a szóban forgó piacokra ne legyen túlságosan pusztító hatása, és ne legyen abból veszteség, hogy az állam túl gyorsan "´fektet ki".
A magánnyugdíjpénztári vagyon nagy részének állami kézbe vételének rövid távon ugyan lehet némi pozitív hozadéka, ám ezt a hatást lerontja az inkonzisztens gazdaságpolitika - mondta el Bokros Lajos a Figyelőnek. Ráadásul miután ez az intézkedés a magán-nyugdíjpénztári tagok túlnyomó többségének nem tetszett, kellett keresni olyan ideológiai magyarázatot, amivel a felháborodást tompítani lehetett. "Igyekeztek mesterségesen felkorbácsolni az indulatokat azzal, hogy azt hazudták, a nyugdíjpénztárak „eltőzsdézték” a tagok pénzét. Itt is van azonban egy kiáltó ellentmondás. Az önkéntes nyugdíjpénztárakat a miniszterelnöktől a nemzetgazdasági miniszterig mindenki dicséri, sőt, a bejelentésre váró csomag a hírek szerint a támogatásukról is akar intézkedni, ezzel szemben a kötelező magánnyugdíjpénztárakat a sárba taposták” - olvasható az interjúban.
A kormány gazdaságpolitikájával kapcsolatban Bokros úgy nyilatkozott a Figyelőnek: nem az adórendszer az igazi probléma, hanem az, hogy összekeverték a szociálpolitikával. Véleménye szerint az adókiesés a 16 százalékos kulcs mellett elsősorban abból fakad, hogy a magas jövedelműek, ha három gyermekük van, nem fizetnek már semmilyen adót. "Ez még üzenetnek is rossz. Ugyanaz a gyerek egy szegény családban jóval kevesebbet ér, mint egy gazdag családban. Látszólag a gyermekeseket támogatjuk, holott elsősorban a magas jövedelműek támogatásáról van szó. A közteherviselés arányai ezzel teljesen eltorzultak. A társadalmi szolidaritás zsenge hajtásait felszámolták” - véli.
Csütörtökön újabb több havi mélypontra, 300 bázispont - tízmillió euró adósságonként 300 ezer euró - alá csökkent a londoni kereskedésben a magyar államadósság-törlesztési kockázat határidős biztosítási ügyleteinek (CDS) árazása, tükrözve a magyar költségvetési reformcsomaggal kapcsolatos derűlátó piaci várakozást - tudósít az MTI.
A JP Morgan bankcsoport londoni befektetési részlege csütörtökön közölte, hogy a Magyarországgal kapcsolatos befektetői hangulat javulására tekintettel 260 forintos euróárfolyamot célzó - vagyis az euró szempontjából rövid - pozíciókat vett fel az euró-forint párosra.
Alkotmányban kellene rögzíteni a 60 százalékos küszöbértéket
A Bank of America-Merrill Lynch bankcsoport londoni globális befektetési kutatórészlegének (BofA Merrill Lynch Global Research) elemzői csütörtöki kommentárjukban úgy vélekedtek, hogy a hosszú távú költségvetési kilátások szempontjából "igen pozitív" lenne, ha a hazai össztermékhez (GDP) mért közadósság-ráta 60 százalékos maastrichti felső határát a magyar kormány az alkotmányban rögzítené.
Orbán Viktor miniszterelnök előző napi sajtóértekezletén kijelentette, hogy egyetért a Németországban és Lengyelországban működő rendszerrel, amely az alkotmányban szabályozza az államadósságot. Ezekben az országokban ha az államadósság elér egy meghatározott szintet, akkor automatikusan - külön döntés nélkül - államadósság-csökkentő mechanizmusok lépnek életbe.
A BofA Merrill Lynch Global Research londoni szakértői csütörtöki kommentárjukban megerősítették azt a már korábban is hangoztatott véleményüket, hogy a magánnyugdíj-rendszerből visszatérő vagyon, valamint a magyar gazdaság ciklikus fellendülése révén - emellett megfontolt kiadáskezelési politikával - 5-7 évi időtávlatban "meg lehet próbálkozni" a magyar adósságráta 60 százalékra csökkentésével.
A Bank of America-Merrill Lynch éppen erről a kérdésről adott ki a múlt héten Londonban egy részletesebb elemzést, és abban szerepelt először a cég citybeli elemzőinek az a véleménye, hogy az alkotmányban kellene meghatározni a felső államadósság-korlátot Magyarországon, mert ez rögzítené megfelelő erővel a költségvetési politikát.
Javult a megítélésünk
A konszolidációs csomaghoz fűződő befektetői derűlátást tükrözi, hogy folytatódó ütemes javulással több havi mélypontra csökkent csütörtökön a magyar államadósság-törlesztési leállás kockázatára köthető határidős piaci biztosítási csereügyletek (credit default swaps, CDS) díja.
Az egyik vezető citybeli adósságpiaci adatszolgáltató csoport, a CMA DataVision kimutatása szerint a magyar CDS-kontraktusok árazása a csütörtöki londoni kereskedésben 300-302 bázispont körül mozgott, azonban a nyitásban 299,3 bázispontról indult, vagyis - több mint fél éve első ízben - a 300 bázispontos küszöb alá süllyedt. Egy hónapja, január első hetében még 400 bázisponthoz közeli magyar CDS-árazásokat mértek a londoni piacon.
A CDS-tranzakciók árazásai azt jelzik, hogy a piac mennyire ítéli kockázatosnak azt az állami vagy vállalati adóst, amelynek kötelezettségeire az adott törlesztésbiztosítási kontraktusok vonatkoznak. Minél magasabb az aktuális CDS-díjszabás, annál nagyobbnak tekintik a piaci szereplők az adott szuverén vagy cégadós törlesztésképtelenné válásának távlati rizikóját - közölte a távirati iroda.
Vlagyimír Putyin felemelte a hangját a dollár monopolizmusa ellen. Véleménye szerint ez a monopol helyzet káros a világgazdaságra.
Ez a hír, és hogy Kína és Oroszország nem akar dollárt használni, jóval nagyobb jelentőségű, mint ahogy a sajtó hírt ad róla. Valójában minden fontosabb, vagy értelmesebb gazdasági szakember tudja, és mélyen kussol róla, hogy ne törjön ki a pánik. Amennyiben a kínai és az orosz gazdasági szakembereknek sikerül megoldani a közvetlen átváltás problémáit, valószínű, hogy sok ország csatlakozik ehhez a rendszerhez. Ez a dollárnak nem a gyengülését, hanem egyszerű kivégzését jelenti.
Már csak egy lépés, hogy Oroszország és Kína megszabaduljon dollárkészleteitől, amely miatt a dollár minden értékét el fogja veszíteni. Ez bármikor megtörténhet. Nem vesztené el minden értékét, ha csak a reális gazdasági-pénzügyi folyamatokat nézzük (akkor csak kb. 30-40%-ot esne az értéke), de a kialakuló pánikot nem lehet majd megfékezni, és a dollár semmivé válik (esélyes a hiperinfláció).
Az események tükrében ez bármikor bekövetkezhet. Holnap is. És akkor nincs amerikai gazdaság, amerikai vagyon, bankvilág, multicégek, sem semmi más. Euró sincs, hiszen az az európai gazdaságon keresztül a dollárhoz kötött. Államadósságok sincsenek, tehát például rendkívül eladósodott hazánk tulajdonképpen kap egy ezermilliárd dollárnak (tavalyi értéken) megfelelő tőkeinjekciót az oroszoktól és a kínaiaktól (hiszen megsemmisül nagyjából ekkora adósságunk, amely az állami szektort, a vállalati szektort és a lakosságot is egyaránt, szétosztva terheli).
Nem véletlen, hogy a koreai háborúval annyira kiélezni próbálják a helyzetet a cionisták, hiszen szó szerint a teljes összeomlás, megsemmisülés fenyegeti őket.
Az elmúlt napokban lejtőre került az arany és az ezüst árfolyama, de a befektetési célú kereslet továbbra is magas szinten maradt.
Míg az arany ára az elmúlt héten 3,29%-ot (forintban 1,45%-ot) csökkent, egy uncia ezüst 5,61%-kal (forintban 3,81%-kal) került lejjebb az egy héttel korábbi záró értékéhez képest. A csökkenő árfolyamok csekély mértékben csökkenő, illetve stagnáló készleteket eredményeztek a tőzsdén kereskedett nemesfémekre specializálódott alapoknál. Az SPDR Gold Trust aranykészlete 0,28%-kal fogyatkozott, az ezüstbe fektető iShares Silver Trust ezüstkészlete pedig az egész elmúlt héten változatlan maradt. Megfigyelők a csökkenő árfolyamok dacára stabil ETF-készleteket úgy interpretálják, hogy a befektetők továbbra is az emelkedő árfolyamokban bíznak.
Az arany és az ezüst árfolyamának folytatódó emelkedésében hisz a kanadai Bank of Nova Scotia is. A Nova Scotia leánya, aScotiaMocatta a globális aranypiac egyik meghatározó szereplője, Észak-Amerika legfontosabb aranyra specializálódott kereskedőháza, számos bányászati projekt finanszírozója. A bankház elemzője, David Christie a múlt hét végén egy, a bank ügyfeleihez eljuttatott közleményben úgy fogalmazott, hogy „hiszünk a nemesfémszektor növekedésében, amely a Fed és más jegybankok kvantitatív lazítást célzó intézkedései nyomán folytatódni fog”. A közleményben 1.500 dolláros unciánkénti aranyárat jövendölnek még erre az évre, továbbá 25 dollárt egy uncia ezüst esetében. „Nem látunk semmiféle okot, ami az aranyárfolyam növekedését hosszú- vagy középtávon fel tudná tartóztatni. Úgy számítunk, hogy a növekedés folytatódni fog, a technikai ellenállások miatti rövidtávú korrekciók által meg-megszakítva” – írja Christie.
A nemesfémpiacok továbbra is a Távol-Keletről és a feltörekvő gazdaságokból kapják a legfőbb impulzusokat. Az elmúlt héten több adat is megjelent ezzel kapcsolatban.
India
A rekordárfolyamok ellenére számos indiai kereskedő növekvő aranykeresletről számol be. A mumbai székhelyű aranyimportőr Indusland Bank a november 5-ei Diwali ünnep közeledtével érzékelhető keresletnövekedést észlel. Úgy tűnik, hogy az utóbbi napok enyhe árfolyamcsökkenését az indiaiak máris aranyvásárlásra használják.
Japán
A japánok nem számítanak különösebben aranykedvelő nemzetnek. A biztos befektetésre vágyók inkább a szigetország államkötvényeibe fektetnek. Tokióból ily módon az ipari kereslet élénküléséről érkeznek hírek. „Az elektronikai szektor a saját termeléséhez a magas árak mellett is kénytelen a nyersanyagot felvásárolni”, nyilatkozta a napokban egy tokiói nagykereskedő a The Economic Times hasábjain.
Kína
Hongkongi híradások szerint tartósan magas a népi Kínából érkező kereslet: „Az emberek továbbra is veszik az aranyat, mert 1.400, 1.500, sőt akár 1.600 dolláros árfolyamra számítanak. Ezen kívül a jüan felértékelése még tovább fokozza a kínai keresletet.”
Dél-Korea
A Dél-koreai jegybank a Financal Timesban megjelent hírek szerint devizatartalékai egy részének aranyba történő átcsoportosításán gondolkozik. Dél-Korea devizatartalékainak jelenleg 63%-át USA-dollárban tartja, és mindössze 0,2%-át aranyban.
Vietnám
Vietnám az egyik legjelentősebb aranyfogyasztó az ázsiai térségben. 2008 júniusában a kereskedelmi deficit csökkentésének érdekében a vietnámi Jegybank mégis betiltotta az aranybehozatalt. A tilalom életbelépése előtti hat hónapban ugyanis Vietnám 60 tonna aranyat importált. A Vietnamneten megjelent hírek szerint most megszüntethetik az importstopot, amire több ékszerkereskedő máris behozatali szándékát jelezte. A Saigon Jewellery 5 tonna arany, versenytársa a Phu Nhuan sajtóhírek szerint 2 tonna nemesfémet importálna.
Irán
Az arab napilap Asharq Alawsat nemrégiben arról cikkezett, hogy az iráni lakosság aranyba és nyugati valutákba menekíti megtakarításait. Az embereket több gazdasági és politikai ok is erre motiválja. Sokan félnek attól, hogy Irán provokatív politikája előbb vagy utóbb a Nyugattal való háborús konfliktushoz vezethet. A kormány újabban az ékszerekre 3%-os különadót vetett ki, hogy ezzel is gátolja a tőkekimenekítést és a vélelmezett pénzmosást. A gazdasági helyzet eközben folyamatosan romlik: a rial néhány hét alatt 20%-os leértékelődésen esett át, naponta 3.000 állás szűnik meg az országban, és a hivatalos infláció mértéke már elérte a 15%-ot.
Oroszország
Az orosz Nemzeti Bank devizatartalékai október második hetében 0,5%-kal 503,7 milliárd dollárra növekedtek. A központi bank egyidejűleg 22 tonnával növelte aranytartalékait is, amelyet hivatalosan most 748 tonnában adnak meg.
Veszik az aranyat befektetők, és a jegybankok is
Soha nem látott, 1,421 dolláros magasságba kapaszkodott ma az arany árfolyama, a két éve tartó emelkedő trend töretlen, és mindaddig vélhetően az is marad, amíg a befektetői aggodalmak nem csitulnak a gazdasági kilátásokkal, és a hatalmas fejlett piaci eladósodottsággal kapcsolatban.
Az árfolyam emelkedését hajtó tényezők:
- Az arany árfolyamának egyre nagyobb csúcsok felé törése a nemesfém iránti befektetési jellegű kereslet megugrásának tudható be. Míg 2007-ben az ilyen jellegű kereslet az arany iránti összigényből kevesebb, mint 20%-ot hasított ki, 2009-re ez az arány megközelítette a 40%-ot. Nem túlzás tehát azt mondani, hogy az aranypiaci folyamatok következő időszaki alakulását a befektetési jellegű kereslet dominálja majd.
Szavazás